A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében, mely az adatvédelmi nyilatkozatban elérhető.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

HOGYAN ALAKUL KI A KÖRÖMGOMBA?

HOGYAN ALAKUL KI A KÖRÖMGOMBA?

Körömgombával élete során minden harmadik ember találkozik. Nagyon kellemetlen, nehezen kezelhető állapot, mely a megfelelő terápia nélkül nem múlik el, a gombával fertőzött terület egyre növekedhet.

 

Súlyosabb problémát legyengült immunrendszerű betegeknél, cukorbetegeknél okozhat, nekik mindenképpen érdemes orvoshoz fordulniuk a betegséggel. A betegségre sok hajlamosító tényezőt ismerünk. Ilyenek pl. a 60 év feletti életkor, legyengült immunrendszer, cukorbetegség, keringési zavar, a köröm valamilyen sérülése.

Kialakulásában élesztőgombák, penészgombák és különböző egyéb gombák által okozott fertőzések szerepelnek.A gombák a körmöt az azt körülvevő bőr sérülésén keresztül, illetve a köröm és körömágy közötti nyíláson át támadják meg. A folyamat rendszerint egy körmön kezdődik, majd később terjed át a többi körömre. A fonalas fajták általában a szabad szél felől, a sarjadzó gombák a körömágy felől betegítik meg a körmöt.

A gombák leginkább a meleg, nedves helyeket kedvelik, és emberről emberre is terjedhetnek. Így gombás körömfertőzést kaphat attól is, hogy mezítláb sétál a nyilvános zuhanyzókban vagy uszodákban, illetve közös törülköző vagy körömolló használattól is. Emiatt nagyon fontos az ilyen helyeken a lábbeli viselése, fürdés, zuhanyozás után alaposan szárazra kell törölni a kéz és láb ujjait, ujjak közti területeket is. Fontos a megfelelő higiéné, a fürdőszoba, a szőnyegek, illetve a lábbelik fertőtlenítése is az esetleges visszafertőződés megelőzése érdekében.

Miről ismerhető fel a körömgomba?

A köröm jellegzetes elváltozásaiból következtethetünk a fertőzésre.

  • Enyhébb esetekben sárga csíkok jelennek meg a körömágyon és a köröm alsó részén

  • Lemezesen réteges, töredezett felszínű köröm jellemzi

  • Megvastagodott, nehezen vágható a köröm

  • A köröm alatt összegyűlt fehéres színű, kellemetlen szagú, morzsalékos anyag található

  • Törékeny, töredezett, megvastagodott köröm

  • Fehér foltok vagy csíkok a köröm felületén, a fertőzés súlyosbodásával puha, morzsalékosa körömfelszín

  • Súlyosabb esetben fájdalmas köröm, körömleválás is bekövetkezhet
     

Ha már kialakult hogyan kezeljük?

A gombás fertőzés kezelésére gombaellenes krémet, ecsetelőt, stiftet, körömlakkot és szájon át szedhető kapszulát használhat. A fertőzés mértékétől és a kezelés fajtájától függően a gyógyulás pár héttől akár egy évig is tarthat, s még így is előfordulhat, hogy nem tud teljesen megszabadulni a körömgombától. A gombaellenes gyógyszer adja a legjobb esélyt a súlyos fertőzés gyógyítására, ám számolni kell a mellékhatásokkal is, ezért orvosi ellenőrzésre van szükség a kúra előtt és alatt is, a szájon át szedhető gyógyszer csak orvosi vényre kapható.

Enyhébb formákban kiváló hatásfokkal gyógyítható a körömgomba a forgalomban levő vény nélkül kapható készítményekkel.

Ezek használatánál fontos a kezelés megkezdése előtt és alatt is a köröm előkészítése. Áztatni szükséges a körmöt, majd amikor kellőképpen felpuhult, le kell vágni, illetve le kell a felületéről reszelni a fertőzött rész nagy részét. Ezzel biztosítjuk azt, hogy a kezelésre használt szer valóban áthatol a körömlemezen, annak mélyebb rétegeibe is, és eljut egészen a körömágyig.

A körömgomba kezelése, hosszadalmas! Kéz körmein 6-8 hét, lábkörmök esetében fél évig is eltart. Nagyon fontos, hogy a folyamatos kezelést fenntartsuk mindaddig, míg a fertőzött körömrész le nem nő. Így az újonnan növő köröm, szép és egészséges lesz!

Tartalomhoz tartozó címkék: lábápolás